2024. November 27. Virgil napja

Országos megmérettetéseken érnek el rangos helyezéseket az alatkai család mézkülönlegességei

0

Aranyló mézet és aranyosan csillogó érmeket is gyűjtenek az apró, szorgos munkások. A Heves-Alatkán élő Bíró család széles termékválasztékával sokfajta egészségügyi probléma kezelésében segítheti az egészséges életmód híveit.

Kedves kis család Bíróéké, akiknél a munkamegosztás is optimálisan alakult ki az évek során: Péter, a férj a főméhész, Anett, a feleség a segéd. Ha viszont mézeladásról beszélünk, akkor Anett a kereskedelmi igazgató, és – a feleség széles mosollyal kísért véleménye szerint – Péter meg inkább ne is legyen a közelben!
„Az értékesítéshez megfelelő embertípus kell, és a férjem bár jó ember, de nem ilyen. A jó eladó minden gondja-baja ellenére is mindig kedves és készséges a vevőhöz, hamarabb megérzi, mire van szüksége, mint ahogy ő maga rájönne. Igyekszem megismerni a vásárlóimat, mert így jobban tudok segíteni, ha például a méznek a gyógyhatását szeretnék felhasználni”- avat be Anett a sikeres családi vállalkozás egyik titkába.
És hogy miért pont ezt a szakmát szeretik? „Természet közeli, csendes, nyugodt. És állítólag a méhészek tovább élnek az elfogyasztott méhészeti termékek jótékony hatásai által. A sok szúráskor kapott méhméreg pedig a reumatikus bántalmak legjobb ellenszere!”

– Családi hagyományt követtek a méhészkedéssel, vagy ti kezdtetek bele a férjeddel?

“Férjem első generációs méhész, története 25 évre nyúlik vissza: 13 éves korában tavasztól őszig segédkezett egy idősebb káli méhész mellett, aminek az eredménye egy ajándék-méhcsalád lett, melyről már ő maga gondoskodott önállóan. Eleinte a méhtartáshoz szükséges famunkákat az édesapja készítette el: kaptárokat, fiókokat, keretléceket, így az évek alatt ő is kitanulta a méhészmesterséget, amit a mai napig űz.
A férjem 10-15-20 méhcsaládos méhészete hosszú évekig csak hobbiként funkcionált, eleinte iskola, majd munkahely mellett végezte a méhészkedést. A megtermelt mézet pedig hordósan értékesítette.”

– Te hogy kapcsolódtál bele a munkába? Mi a Kisbíró Méhészet háttere?

“Közös vállalkozásunk 7 évvel ezelőtt indult, miután összekötöttük az életünket. Eljött a családalapítás ideje, és az időm egy bizonyos része úgymond „felszabadult”. GYES-en lévő anyukaként szükségem volt valamiféle egyéb elfoglaltságra is, így jött az ötlet, hogy a mézünket személyesen fogom értékesíteni a környékbeli piacokon – ekkor vettük fel a „Kisbíró Méhészet” nevet is.
Első körben ez az élethelyzet szülte a mézeink kiüvegezéses értékesítését. Ehhez persze a méhészeti technológiában és hozzáállásban is sokat kellett változtatni. Hordós értékesítésről átállni kiszerelésre hatalmas eszközigénnyel, technológiai fegyelem betartásával, sokkal több munkával és természetesen a szükséges hivatali engedélyek beszerzésével járt.
Volt év, amikor három településen, heti három napon piacoltam, ma már csak a hevesi piacra járok.
A tapasztalat hamar megmutatta, hogy nem lehetek pusztán csak „jó mézet termelő”, a nagy konkurencia miatt „másnak” is kell lennem; örökös újítónak, ha ki akarok tűnni a mézeimmel a piacon, vagy ha új vásárlóközönséget szeretnék megszólítani a termékeimmel.
Családi vállalkozásunknak nagy lökést adott 2012-ben a fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatására benyújtott sikeres pályázat. Az elnyert összegből méhcsaládokat, konténereket, mézpergetéshez, fedelezéshez szükséges rozsdamentes eszközöket vásároltunk. Jelenleg kb. 180 termelő méhcsaládunk van, illetve az ehhez szükséges tartalék családok.”

– Mik a legfontosabb dolgok, amikre egy méhésznek ügyelni kell?

“Egy gondos méhésznek oda kell figyelni a méhcsaládok egészségi állapotára, a vándorhelyek körültekintő kiválasztására (méhsűrűség figyelembevétele, méhlegelő típusa). Figyelemmel kell kísérni az időjárást, folyamatosan vizsgálni a növénytakaró változásait, amely többek között a vándorlás idejét, a pergetés idejét, a méz minőségi paramétereit befolyásolja.”

– Az egészséges életmód és táplálkozás preferálja a mézet. Milyen jótékony hatásai vannak a fogyasztásának?

“Tapasztalataim szerint a vásárlók egyre tudatosabban keresik az egészséges élelmiszereket, egyre tájékozottabbak ebben a témában. Erre a legjobb példa a repceméz esete: a repceméz egy kevésbé savas mézfajta, amely amellett, hogy jó ellenszer gyomorsavtúltengésre, még csökkenti is a gyomorsavat. Még 4-5 éve az emberek azt kérdezték a kristályos, fehér színű repcemézre mutatva, hogy ez zsír-e, és hiába ecseteltem jótékony hatásait, nem sikerült az érdeklődésüket felkelteni. Ma már úgy jönnek oda, hogy: „azt a mézet keresem, amelyik gyomorproblémára jó, mert hallottam róla”.
A rendszeres (napi 2-3 teáskanál!) méz- és méhészeti termékek (lépesméz, propolisz) fogyasztásának nagyon sok pozitív és széles spektrumú hatása van.
Ami általában a mézekre igaz, a teljesség igénye nélkül: belsőleg: fertőtlenítő, görcsoldó, immunerősítő, gyomorkarbantartó, emésztést serkentő, nyugtató, gyulladáscsökkentő, külsőleg: fertőtleníti a sebeket, gyorsabban regenerálódik a bőrszövet.
Bizonyítottan hatásos hörghurutra, felső légúti betegségekre (hárs, akác), ingerköhögésre (akác), emésztési zavarokra (selyemfű, repce), torokgyulladásra (akác, propolisz), vérszegénységre (erdei méz-édesharmat méz), gyomorsavtúltengésre (repceméz), érrendszer-és szívizom karbantartásra (facélia, édesharmat méz, meggyvirág méz).”

– Rengeteg méz kapható már az üzletek polcain. Van-e különbség a házi és a nagyüzemben “termelt” között?

“A boltokban kapható mézek fajtaválasztéka leegyszerűsödik az akác és vegyes virágmézekre, a kereslethez igazodva. A bolti mézeknek az eredete a jelenlegi EU-s címkézési szabályok miatt nem nyomon követhető, emiatt a minősége bizonytalan. Míg az egyenesen termelőtől történő vásárláskor maga a személyes kapcsolat a legjobb garancia a méz minőségére.”

– Sokféle és különleges mézet forgalmaztok, melyekkel díjakat is nyertetek. Melyik elismerésre vagytok a legbüszkébbek?

“Csak a két legismertebb méztípust – akác és vegyes virágmézet – termelni kevés, kellenek a ritka fajtamézek, és fontos a vevőnek a csomagolás is!
A természetes gyógymódok híveként – és gyógynövényes szakirányultságom miatt is – szinte adta magát az ötlet, hogy gyógy- és illóolajos növényeket áztassak a mézbe. Így születtek meg a gyógynövényágyas mézeink. A méz ebben az esetben a gyógynövények hatóanyagaival gazdagodva, még komplexebb hatásspektrummal bír, tulajdonképpen a növényi hatóanyagok felerősítik a méz jótékony hatásait.
A „Magos-Mézes” termékcsaládunk ötlete is családi körből került ki, magunknak készítettem el, s miután nagy volt a sikere, a piacra is kivittem.
A jelenlegi termékpalettánk már ezen elvek mentén alakult ki. A vásárlói visszajelzések alapján úgy érzem, jó úton járunk. Elért eredményeinket sokfajta döntés előzte meg, például:
– Minél különlegesebb, érdekesebb, ritkább mézeket próbálunk gyűjtetni a méheinkkel. Ilyen mézeink voltak tavaly: meggyvirág, selyemfű, tisztesfű, édesharmat.
– Csatlakoztunk az egyetlen magyar kezdeményezésre és tervekre készült mézesüvegben forgalmazók táborához (mert a méz megérdemli a szép és higiénikus csomagolást)
– Használjuk az Országos Magyar Méhészeti Egyesület ellenőrzött méz-minőség garanciát nyújtó zárszalagját
– Igyekszünk minden terméket előállítani, amit egy méhészetben lehet (lépesméz, viasz, propolisz)
– Cél a termékeinket minél magasabb „feldolgozottsági” szinten értékesíteni, pl: kóstolós mézek, dísz-csomagolt mézek, mézválogatások, gyógynövényekkel ízesített mézek, Magos-Mézes termékcsalád.
– A vásárló, ha igényli, teljes körű tájékoztatást kap a mézekről és azok egészségre gyakorolt hatásairól. Ezt minden esetben sokféle prospektussal, írott anyagokkal is segítem.
– Időszakosan nagy sikerű kóstoltatásokat tartok a piacon, főleg a gyerekek legnagyobb örömére.
Állandó igényem van arra, hogy a szakma visszacsatolása meglegyen a munkánkról az évente megrendezésre kerülő rangos mézversenyek által.

Amire igazán büszkék vagyunk: Akácméz Ezüst érem 2010. (Gyula), Akácméz Ezüst érem 2012. (Gyula), Akácméz Arany érem 2013. (Gyula), Meggyvirágméz Arany érem 2015. (Karancskeszi), Bodzavirágos Akácméz Arany érem 2015. (Gyula), Repceméz Arany érem és ÉV MÉZE repce kategória 3. helyezés 2015. (Gyula)”

– Reális veszély-e Magyarországon is a méhek pusztulása, amivel a média riogat bennünket?

“A statisztikai adatok alapján Magyarországon folyamatosan növekszik a méhcsaládok, illetve a méhészetek száma. Az viszont észrevehető, hogy az utóbbi években a méhcsaládokban élő egyedek száma csökken, köszönhetően a romló környezeti feltételeknek (intenzív mezőgazdaság, eltűnő méhlegelők, méhbetegségek, szélsőséges időjárás).”

– Mennyi mézet fogyaszt a Bíró család?

“Rendszeresen, minden nap néhány kanállal. Egyet az ízéért, a másikat az egészségünkért, a harmadikat a teánkba. A gyerekek kedvence a repce és a bodzás akácméz, a férjemé az akácméz magvakkal és aszalt gyümölcsökkel, az enyém a tisztesfűméz és a gyógynövényágyas akácmézek.”

Hozzászólások lezárva.