2024. November 30. András, Andor napja

Januártól mindenki a biometrikus, új személyit kaphatja csak

0

iagazolvany-MOR2016. januárjától személyazonosságunkat egy olyan univerzális kártyával igazolhatjuk, ami összevonja a személyi igazolványt, a lakcímkártyát, az adókártyát, a tb-kártyát és az útlevelet. A lejáró személyi okmány helyett már mindenki ilyen igazolványt fog kapni.

Az új, elektronikus igazolványon a személyes azonosító adatokat (név, anyja neve, születési adatok) és az azonosítószámokat (személyazonosító, adóazonosító és társadalombiztosítási azonosító) egy memóriachip fogja tárolni. Hasonlóan fog működni, mint a már széles körben ismert chipes bankkártya. A változás bevezetése számos kérdést vet fel, egyebek között, hogy mikortól kötelező, mi a helyzet a régi igazolványokkal, mennyibe fog kerülni és hogyan tudjuk használni. A legfontosabb tudnivalókról az alábbiakban tájékozódhatnak:

  • A régi, érvényes okmányokat továbbra is elfogadják a hivatalokban, intézményekben.
  • Az új személyi igazolványon – nem kötelező, de ha beleegyezünk – már az ujjlenyomatunkat is rögzítik.
  • Az új okmány kinézetre olyan lesz, mint a mostani kártyaalapú dokumentum, de a chipen lévő adatok és azonosítók csak egy PIN kód megadása után lesznek kiolvashatók.
  • Az intézmények és hivatalok felkészülnek arra, hogy ezeket az új okmányokat el tudják fogadni az ügyintézésnél, ehhez idővel minden intézmény saját leolvasóval rendelkezik.
  • Minden intézmény csak azokat az adatokat tudja leolvasni, amelyek rájuk tartoznak. (Például az orvosi rendelőben nem látják az adóazonosítót.)
  • Ha a kártya elveszik, ugyanúgy letilthatjuk mint a bankkártyát.
  • A jogosítvány továbbra is önálló igazolvány marad, mert az egy uniós jogharmonizált okmány, és a tagországokban kizárólag ezzel igazolható a vezetői jogosultság.

Az Országgyűlés 2015. július 24-én fogadta el  az új, biometrikus – ujjlenyomatot is tartalmazó – személyi igazolvány létrehozásáról szóló törvényt.

Hozzászólások lezárva.