„Fókuszban a dél-hevesi térség értékei” címmel projektzáró rendezvényre került sor november utolsó hétvégéjén Hevesen, melynek keretében 25 dél-hevesi település fogott össze 2015 áprilisában a Nemzeti Művelődési Intézet és a Csillagfalu Közhasznú Egyesület felhívására.
A szombati rendezvényt Sveiczer Sándor, Heves polgármestere nyitotta meg, aki arról beszélt, hogy sokszínű, gasztronómiai, kulturális és népi hagyományokkal rendelkező térségünk összefogása kedvező változást hozhat az élet minden területén, a pozitív elmozduláshoz azonban szükség van az itt élő emberek összefogására. Úgy véli, hogy változni, változtatni szükséges, ám hagyományainkat meg kell őriznünk, hiszen ezektől lettünk azok, akik ma vagyunk, és ezektől lesznek gyermekeink olyanok, amilyennek látni szeretnénk őket.
Csathóné Sebők Erika, a Nemzeti Művelődési Intézet Heves megyei irodájának területi koordinátora szerint a legnagyobb érték az az együttműködés, ami az érintett településeken kialakult, mert ezek a kapcsolatok töltötték meg élettel és tartalommal a projektet. Idővel talán oda is eljut a térség, hogy levetkőzheti a „hátrányos” jelzőt – tette hozzá.
Bedécs Mária, a Csillagfalu Közhasznú Egyesület elnöke egy – Gönczi Mihálytól, Átány polgármesterétől vett – hasonlattal szemléltette a közösség erejét, mely szerint a szalmaszál egymagában törékeny, de marokba szedve elszakíthatatlan. A projekt olyan komplex fejlesztési folyamatokat szeretett volna elindítani, aminek mindenki a nyertese. Szakképzéssel, vállalkozások segítésével, turisztikai fejlesztéssel szabaduljon meg ez a térség a hátrányos helyzet bélyegétől, ami – szerinte – nem jó ajánlólevél.
Dr. Surján László, az Európai Parlament volt néppárti alelnöke kifejtette, hogy mennyire relatív az érték elmélete más-más kultúrákban. Az összefogás, a közösség fogalma is meglehetősen rosszul áll kontinensünkön, főleg most, amikor a hagyományos értékekről az európai emberek önként lemondtak. Az átlag európai boldogtalan, szorongással teli, és alapvetően vágyik arra, hogy tartozhasson valahová. Ezért is fontos a közösségek, a közösen átélt élmények összetartó ereje.
A köszöntőket követően Kiss Gábor Boldizsár az NMI Szakmai Módszertani Főosztályának vezetője beszélt az intézet szerepéről a helyi lakosság közösséggé szervezésében, a helyi értékek feltárásában.
A Heves Megyei Értéktár Bizottság munkáját ifj. Herman István elnök mutatta be. Kovácsné Somogyi Mónika az Egri Norma Közhasznú Alapítvány szakmai vezetője a civilek közösségfejlesztésben betöltött szerepéről beszélt. A projekt eredményeiről Muliter Mariann módszertani referens tájékoztatott, majd a Tiszanánai Ifjúsági Értékőrök munkájáról hallhattunk egy beszámolót.
A szünetben a dél-hevesi térség településeinek bemutatója azokat a termékeket, alkotásokat, vagy finomságokat vonultatta fel, melyeket ők értéknek tartanak. Kóstolhattunk többféle ízesítésű sajtot, joghurtot, tökből készült süteményeket, herőcét, de megcsodálhattuk népi fafaragók, iparművészek és egyéb, a saját területükön kiemelkedő alkotók munkáit is.
Gyimesiné Gömöri Ilona főmuzeológus előadásán Dél-Heves és Heves város értékeit, néprajzi kincseit ismerhettük meg. Művészeti csoportok képviselték az egyes településeket; a Hevesi Mazsorett Csoport, a tarnaszentmiklósi Nótafa Tánccsoport, Egerfarmosról a Tűzkerék Néptánc Egyesület, Kömlőről a Kale Romale Hagyományőrző Csoport, Visznekről a Kamaszka Néptánc Egyesület és Kisköréről az Őszidő Nyugdíjas Klub Énekkara mutatkozott be egy-egy előadás keretében.
Kísérőprogramként a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet, valamint a Harmónia Alapfokú Művészeti Iskola kiállítása jelentette a rendezvény egy színfoltját.
Ebédidőben Marci-gulyás csillapította az éhséget, majd a Sarkifény Zenei Csoport koncertje zárta a napot, és a projektet is.