A Márton-napi vigasságok kulturális eseménye közül kiemelkedik két olyan rendezvény is, mely a gótikus bronzharang 550. évfordulója alkalmából várja a kisebbeket és a felnőtt korosztályt egyaránt, érdekes, egyedi és színvonalas kikapcsolódásra.
Heves történetének legjelentősebb tárgyi emléke az 1465-ben, Paulus mester által öntött harang, mely évszázadokig elásva pihent a föld alatt. A harang „születésének” időszakában Heves mezővárosként a megye rangos településének számított. Vásártartási joggal bírt, jelentős igazgatási szerepköre volt, egyházi téren pedig főesperességi székhelyként működött.
Korabeli gazdagságát jól illusztrálják a templom ma is látható gótikus részletei, a korabeli vagyonos réteg fellelt használati tárgyai, de mindenekelőtt az a bronzharang, melyet Szent Márton, a templom akkori védőszentje tiszteletére öntöttek – valószínűleg helyben, ideiglenes olvasztókemencében.
A török csapatok közeledtének hírére rejthették el elődeink a templom mellett 1552-ben, amikor Eger ostromához vidékünkön át vezetett a hadak útja, vagy 1567-ben, amikor a hatvani bég Hevest pusztította. 1966-ban, csatornaásás közben került elő és ma a Helytörténeti Gyűjtemény állandó kiállításán bárki megtekintheti.
Az évforduló alkalmából az alábbi programokat kínálják a szervezők mindazoknak, akik Heves középkori harangja előtt szeretnék tiszteletüket tenni:
- NOVEMBER 13. HELYTÖRTÉNETI GYŰJTEMÉNY
14.00-16.00 – HEWES ÉS A NAGYHARANG – Múzeumi kézműves foglalkozás gyermekeknek
17.00 – SOHA NEM LÁTOTT KÉPEK ÉS LEGENDÁK… – Gy. Gömöri Ilona: A hevesi harang kultúrtörténete
Szedlák György: A harangok és a hevesi templom – kisfilmek, fotók, rekonstrukciós rajz bemutatása
- NOVEMBER 15. RÓMAI KATOLIKUS TEMPLOM
16.00 – ÜDVÖZLŐ TEMPLOMI HARANGOZÁS – Gyertyagyújtás a megtalálás helyénél
ANIMUS Csengettyű Együttes koncertje
Minden bizonnyal különleges élményben lesz része azoknak, akik megtisztelik jelenlétükkel a programokat!