2024. November 27. Virgil napja

„Ezerszer  Messiások. A magyar Messiások.” (Fotóalbummal)

0

Október 22-én Hevesi Helytörténeti Gyűjteményben is ünnepi megemlékezéssel készültek az 1956-os forradalom és a helyi résztvevők előtti tiszteletadásra. Az ünnepség Kő Pál „Magyar Messiás” című alkotásának bemutatásával kezdődött.  Az esemény jelentőségét adta, hogy a szobor először kerülhetett a hevesi látogatók elé a Petőfi Irodalmi Múzeum gyűjteményéből való kölcsönzéssel – tudtuk meg az emlékünnepség főszervezőjétől, Gy. Gömöri Ilona néprajzos muzeológusunktól.

Művét maga a Mester mutatta be a megjelenteknek.  Megalkotását a hevesi tanyák határában látott közvetlen megfigyelés ihlette, ahogyan a fácánok berepülnek a vadászok hálójába.  A rácsokat áttörő madár – Kő Pál szavaival élve – mesemadár.  Finom faragás-részletek, rézberakás, üveggyöngyök ékesítik, teszik szemet-lelket gyönyörködtető műalkotássá.

Ugyanakkor a szárnyaló, rácsokat áttörő madár szimbólum is, az erős, fékezhetetlen szabadságvágy kifejezője. Testén Ady Endre: A magyar Messiások című versének kezdősorai futnak. 1976-ban, amikor a mű készült, ennek kifejezése feltűnő és bátor tettnek számított.

Sósabbak itt a könnyek
S a fájdalmak is mások.
Ezerszer Messiások
A magyar Messiások.
Ezerszer is meghalnak
S üdve nincs a keresztnek,
Mert semmit se tehettek,
Óh, semmit se tehettek.

Ady Endre verse Maczky-Kő Bálint előadásában hangzott el.

Kő Pál alkotása november végéig tekinthető meg a Mester kiállításán.

Az ünnepi program a múzeum épülete előtt folytatódott, ahol Gy. Gömöri Ilona muzeológus idézte fel 1956 helyi eseményeit.

Ezt követően a jelenlévők koszorúkat, mécseseket helyeztek el a múzeum falán a hevesi 1956-os áldozatok és Guba Dezső emléktáblájánál.
Hevesen Guba Dezső volt annak a – forradalmi események előtt megalakult – körnek a vezetője, mely a változtatás szükségességéről és annak módjáról tanácskozott. Ő akkoriban a Kultúrház művészeti előadójaként dolgozott, ott hallgatták a „Szabad Európát” az „Amerika Hangját”, és tárgyalták meg az Irodalmi Újság Petőfi Körről szóló cikkeit. Huszonnégy pontból álló követelésüket az október 28-ra meghirdetett gyűlésen, mintegy ötszáz hevesi előtt olvasta fel.

1957 tavaszán a járási munkástanács elnökének megválasztott Guba Dezsőt, a nemzetőrség helyi parancsnokát, Maczky Bélát, és 16 társukat ítélték el. Heves megyében az ő perükben születtek a legsúlyosabb ítéletek. Nem csupán a börtönéveket szenvedték meg, de még évtizedeken keresztül viselték családjukkal együtt annak súlyát.

A tiszteletadás folytatásaként fáklyás körmenet indult Heves város főtere körül, majd visszatérve a múzeum elé, a Szózat elhangzása után ért véget a megemlékezés.

A október 22-i ünnepi program egyik szervezője a Hevesi ’56 Emlékbizottság volt, mely szervezet 2006-ban az első ’56-os emléktáblát létrehozta városunkban.

Az ünnepség résztvevői megtekintették a múzeumban a 60. évfordulóra rendezett „Büszkeségpont a hevesi 1956-os áldozatok tiszteletére” című kiállítás is.  

Fotó: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor

Hozzászólások lezárva.