2024. November 27. Virgil napja

Marci-bojtárok tábora Hevesen „ avagy  örökségünk újragondolása” (KÉPEK)

0

Második alkalommal szervezi a Hagyományos Értékek Megőrzéséért Alapítvány  a Marci bojtárok táborát a Radics Udvarban. A Hagyományőrző Napon szereplő Marci bojtárok meghívást kaptak a táborba, hogy bővítsék ismeretüket, mélyítsék barátságukat, és persze készüljenek a következő év feladataira.

A népművészeti szobában összegyűlt bojtárok találkoztak Gömöri Ilona néprajzkutatóval, a Helytörténeti Kiállítóhely vezetőjével, megismerték a Marci történeteket és a hozzájuk  kapcsolódó tárgyakat. Érdeklődésüknek köszönhető, hogy  rajzban  maguk is megörökítették  a hallottakat. Ugyan ki gondolta volna, hogy a mi Marcink betyárvezér, cipész mester, kereskedő, netán uraság is lehetett valaha, és persze a mai valójában a gyermekeket segítő, a közösségek rendezvényeit színesítő,  jól ismert személy, Janosek Antal Zsigmond Márton, a város barátja, városunk önkormányzata mellett programunk támogatója.

Sok helyen megfordul Marci, ahová gyakran a bojtárok is elkísérik, így találkozhattak a hevesi  Vitéz Tímár Ferenccel, aki tábornoki ruhájába öltözve elhozta a sok-sok emlékplakettjét és csodálatos palástjait, és nem csupán  mesélt  a kardjáról, de a rézveretes markolatát a kisbojtárok közelről is megcsodálhatták.

És persze azt is itt tudtuk meg, hogy vitézi rangot  kapott  Kovács Gyula tanár úr, az atlétikai szakosztály vezetője, az év edzője, akivel eljöttek közénk súlylökő és gerelyhajító tanítványai; Szatló Nóra, Gulyás Johanna, Kovács László és  Kovács Noel. Ők, a kiváló tanítványok és sportolók már második alkalommal segítettek abban, hogy kipróbálhassuk ezt a szép sportot, hogy megcsodáljuk „vallomásuk” szerint nem sportolónak született, de szorgalmas és fegyelmezett edzéssel azzá vált, példaképként is velünk élő kiváló tanítványokat.

És persze nem igazi tábor az, ahol nincsenek labdajátékok, nincs foci és kidobós játék, ahol nem játszhatják az „adj király katonát”.

Bízunk benne, valós tábori hangulata lehetett azoknak a gyermekeknek, akik városunk öt tagintézményéből gyűltek össze, hogy a három nap alatt  kis „közösséggé” formálódjanak, akik most  nem egymással, csupán az idővel versenyeznek, hogy minél több kedves élményt gyűjtsenek.

Programunk  23-án  az Erdőtelki Arborétumban és Mátraderecskén, a kis palóc faluban, az ott élő gyermekekkel együtt folytatódott, majd 24-én  a Radics Udvarban, egész napos hagyományőrző és  kézműves programmal ér véget.

MARCI TÁBOR
2017. június 22-24.

Június 22.:
8.30-9.00: Gyülekezés a Csillagvirág közösségi termében
Megnyitó: bemutatkozások, programunk ismertetése
Marci „hátizsákja” – Marci próbára bocsátja Bojtárait
09.30: Előadás: Ki is volt a hevesi Marci? (Előadó: Gy. Gömöri Ilona néprajzkutató)
10.30: Ügyességi játékok: tanuld meg a nevemet, várépítés, célbadobás, gombozás, ugróiskola,
12.30: Ebéd
13.00: Vitézség, lovagiasság – Vitéz Tímár Ferenc bemutatkozása
13.30: kerekezés, kidobós játék
14.00: Találkozás az év sportolóival, Kovács Gyula testnevelővel és tanítványaival
16.00-16.30: Kedvelt ügyességi játékok: Adj király katonát!

Június 23.:
8.30-8.45: Gyülekezés
Utazás autóbusszal Mátraderecskére
Első állomás: Erdőtelek Arborétum
Második állomás: Mátraderecske – Népművészeti Ház
Találkozás a mátraderecskei tanulókkal, akik bemutatják falujukat – mi pedig a városunkról, benne a hevesi Marcihoz kötődő hagyományainkról szólunk
Ebéd: palóc leves, molnár kalács – közös étkezés a vendéglátókkal
Palócvilág szépsége – régmúlt eszközeink megismerése
Séta a palóc faluban: Mofetta, iskola, csörgedező patak, palóc óvoda, emlékpark
Közös játék a hazautazásig
16.00: Hazautazás
17.00-17.30: Érkezés

Június 24.:
8.30: Gyülekezés
A nap témája: Örökségünk
– Ismerkedés a helyi értékeinkkel, hagyományainkkal
– Hagyományos kézművesség – szövés, agyagozás, ajándéktárgy készítés , sárkány készítés
12.00: Szabadtűzön készült bogrács étel és hozzá palacsinta
– Sárkányeregetés
– Számos forgó
Üzeneteink: Ilyen városban szeretnék élni – Ilyennek szeretném városunkat! – rajzkészítés
15.30: Táborzárás vendégeinkkel: készített tárgyaink kiállítása

A programban résztvevő felnőttek: Janosek Antal, Budai Sándorné, Erdélyi Istvánné, Iván Károlyné, Kiss Károly, Kiss Károlyné, Lassú Imre, Siposné Pataki Mária, Pataki Miklósné, Vidiné Kis Anikó, Báder Bereniké Ágnes, Báder Miklósné

A programot támogatja: Heves Város Önkormányzata, Janosek Antal – Heves Város Marcija, Csillagvirág Népművészeti Egyesület, Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet

Hozzászólások lezárva.