Pár éven belül jelentősen megváltozik az életünk, már nem kell magunknál tartanunk az igazolványainkat, elég lesz csak a mobiltelefonunk – mondta Rogán Antal, a Digitális állampolgárság programot (DÁP) részletezve. A program kidolgozásáért felelős Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter részletesen bemutatta, hogyan egyszerűsödik majd le az ügyintézés is, a DÁP-alkalmazásnak köszönhetően.
Elektronikus fizetés, digitális postaláda, ügyintézés és aláírás – többek között ezekre leszünk képesek a mobilunkon keresztül a Digitális állampolgárság programnak (DÁP) és a hozzá kapcsolódó DÁP-appnak köszönhetően. Az új digitális személyazonosítást szolgáló DÁP-alkalmazás az Európai Unió eIDas rendeletének megfelelően kerül kialakításra, amely november nyolcadikán frissült, ekkor fogadták el a 2-es verziót, amit Magyarország alkalmazhat először.
A tervek szerint átlátható módon használható mobilalkalmazás segít majd abban, hogy bejelentkezhessünk a digitális állampolgárság platformra, hogy elkészíthessük az adóbevallásunkat, támogatásokat igényelhessünk, vagy éppen az e-posta felületünket kezelhessük.
Az uniós követelményeknek megfelelően, az alkalmazás képes lesz felhasználói adatokat fogadni, tárolni, megfelelő szintű titkosítás mellett. A fentieket egyszerű, felhasználóbarát felületen szolgáltatja az alkalmazás. Rogán Antal az alkalmazás nyújtotta előnyöket gyakorlati példákkal is szemléltette:
- A telefonunkkal igazolhatjuk a személyazonosságunkat a rendőrnek, a dohányboltosnak pedig csak annyit, hogy elmúltunk 18 évesek.
- Nem kell észben tartani az ügyeinket, az állam proaktív résztvevő. Minden fontosabb határidőről értesítést kapunk.
- Nem kell többet szkennelgetnünk a papírjainkat vagy e-mailben, messengeren küldözgetni, minden hivatalos dokumentumot elérhetünk majd a mobilalkalmazásból.
- Egy gombnyomással rendezhetjük a fizetnivalókat az állam felé.
Már péntek este közzétették társadalmi egyeztetésre a digitális állampolgárságról szóló törvényt a kormány.hu-n, ami a jövő héten az Országgyűlés elé kerül. Egy DÁP-kódexet állítanak össze, amelyhez viszont hozzá kell nyúlni az alaptörvényhez és az egyes szaktörvényekhez is. Az alaptörvény magában foglalja majd, hogy Magyarországon az ügyek digitális intézése elsőbbséget élvez, melyhez az állam meghatározott körben kezeli az adatainkat.
Mobilra költözik az igazolvány, az aláírás és az ügyintézés – hangsúlyozta a miniszter, hozzátéve, hogy 2026-ra már igazolványokra sem lesz szükségünk, erről gondoskodik majd egy külön fejlesztés – az elektronikus tárca -, melyet összekötnek a DÁP-alkalmazással. Kivételt képez, amikor az unión kívülre utazunk, ebben az esetben továbbra is szükségünk lesz útlevélre. Az alkalmazás használata nem kötelező, mindenki maga döntheti el, hogy kiaknázza-e az előnyeit, de tény, hogy számos kényelmi szolgáltatástól marad el, aki nem veszi igénybe.
Az idősekre is gondoltak, helyettük vagy mellettük is lehet majd ügyeket intézni az alkalmazásban a megfelelő engedélyekkel.
A program 2024 szeptemberétől kezdődően tesztüzemben lesz, ekkor már a leggyakoribb ügyeket tudjuk intézni vele, például kormányablakokban kérhetünk időpontot, de a rendőri igazoltatás adatellenőrzésére is képes lesz. Ezen a ponton a digitális azonosítással is megbirkózik majd a rendszer és aláírni is tudunk vele.
A DÁP 2025-re teljes mértékben működni fog, 2026-ban pedig csatlakozik az e-posta rendszer is.
Az állami szerveknek biztosítani kell a DÁP-ügyintézést, illetve a bankoknak és a többi intézménynek is, viszont ez nekik is előnyös, mivel könnyebben tudják azonosítani az ügyfeleket – emelte ki rá Rogán Antal. Ezt az állam garantálja a DÁP-on keresztül. Az államigazgatási szervek pedig kötelesek az e-postaládában válaszolni.
A fejlesztések előtt megkérdezték a lakosságot, hogy mit szeretnének, mert egy ügyfélközpontú rendszert akartak létrehozni. A kiberbiztonsági aggályokkal kapcsolatban elmondható, hogy az alkalmazás használata teljesen biztonságos, de ez nem is lehetne másképp, hiszen vonatkoznak rá a GDPR szabályai. Jövőre csak néhány százezer, az alkalmazást letöltő „ügyféllel” számol a kormányzat, de a tervek szerint 2025-ben már szintet lépnek, akár 2-3 millió fő is használhatja már.
A Digitális állampolgárság program modernizálja és egyszerűsíti az állampolgárok ügyintézését Magyarországon, lehetővé téve számukra, hogy mobiltelefonjukon keresztül intézzék hivatalos ügyeiket. Mindazok számára, akik már most is igénybe veszik az Ügyfélkaput vagy bármely más közigazgatási internetes szolgáltatást, sokkal könnyebb és hatékonyabb lesz a digitális állampolgárként elérhető szolgáltatások használata.