A késő őszi időjárás sokszor nehezíti meg az autósok életét. A köd, az eső, az ónos eső és a hó mind csökkentik a látótávolságot és az útfelület tapadóképességét. Hogyan vezessünk ilyen körülmények között, hogy elkerüljük a baleseteket és megóvjuk magunkat, másokat? Íme néhány hasznos tanács.
Ködben vezetés
A ködben vezetés egyik legfontosabb szabálya, hogy a sebességünket a látási viszonyokhoz igazítsuk. Nem szabad túl gyorsan haladni, mert a sűrű ködben hirtelen felbukkanhatnak akadályok, járművek vagy gyalogosok. A köd nem homogén, ezért felkészülten kell vezetni, mert bármikor belefuthatunk sűrűbb ködfoltokba, például völgy alján, erdős-ligetes terület mellett.
A követési távolság betartása is alapvető, hogy elkerüljük a ráfutásos ütközéseket. A ködben a fényvisszaverődés miatt ne használjuk a távolsági fényszórót, mert az elvakíthat minket és a szemből jövőket is. Inkább kapcsoljuk be a tompított fényt és a ködlámpát, hogy jobban lássunk és látszódjunk.
Esőben vezetés
Esőben szintén a látótávolság- és az útfelület tapadóképességének csökkenésére kell számolni, csak a ködhöz képest fordított az arány. Míg ködben az észlelési távolság rövidülése az elsődleges zavaró tényező, az útfelület nyálkássága a ráadás, esőben pont fordítva van. Ezért esőben is csökkenteni kell a sebességet, és növelni kell a követési távolságot, hogy legyen időnk reagálni egy esetleges fékezésre vagy kormánymozdulatra.
Esőben is fontos a megfelelő világítás használata, hogy lássunk és látszódjunk. A tompított fény mellett az esőben is használhatjuk a ködlámpát, ha a látótávolság 50 méternél kisebb. A fékhatás is romlik, ezért érdemes finoman kezelni a fékpedált, és kerülni a hirtelen fékezéseket. Ha az autónk ABS-szel van felszerelve, akkor a fékpedált nyomva kell tartani, ha a fékrendszer beavatkozik, és nem kell pumpálni.
Ónos esőben vezetés
Az ónos eső a legveszélyesebb időjárási jelenség az autósok számára, mert a jégréteg miatt az útfelület tapadása minimálisra csökken. Ilyenkor a legjobb megoldás, ha lemondjuk az utazást, vagy ha már úton vagyunk, akkor keressünk egy biztonságos helyet, ahol megvárhatjuk, hogy javuljon az idő. Ha mégis muszáj vezetnünk ónos esőben, akkor nagyon óvatosan kell tennünk, és betartani a következő szabályokat:
- Jelentősen csökkentsük a sebességet, és a lehető legóvatosabban vezessünk.
- Ne bízzunk felelőtlenül a téligumiban, mert ónos esőben annak is minimális a tapadása.
- Érdemes finoman kezelni a gázpedált, de főleg a fékpedált, mert a hirtelen fékezéstől könnyen megcsúszhat az autó.
- Kerüljük az előzést, a gyors irányváltást és a kormányzást, mert ezek is növelik a csúszás veszélyét.
- Tartsunk nagyobb követési távolságot, mint normál esetben, hogy legyen időnk reagálni egy esetleges vészfékezésre vagy balesetre.
- Használjuk a tompított fényt és a ködlámpát, hogy jobban lássunk és látszódjunk.
A késő őszi időjárás kihívást jelent a sofőröknek és a járműveknek egyaránt. A köd, az eső és az ónos eső mind rontják a látási és a tapadási viszonyokat, ezért ilyenkor fokozott figyelemmel és óvatossággal kell közlekedni. A sebesség csökkentése, a követési távolság növelése, a megfelelő világítás használata és a finom pedálkezelés mind hozzájárulnak a biztonságos vezetéshez. Ha lehetséges, kerüljük az ilyen időjárási körülmények közötti utazást, vagy ha már úton vagyunk, akkor álljunk meg egy biztonságos helyen, ha a helyzet túl veszélyessé válik. Így megóvhatjuk magunkat, utasainkat és más közlekedőket is a balesetektől!