A diófélék bővelkednek létfontosságú tápanyagokban, így rendkívül egészséges csemegék, főleg a hideg évszakokban. Nézzük, miért érdemes naponta fogyasztanunk ezekből a növényekből.
A diófélék E-vitamin tartalma igen magas, amely vitamin biztosítja az egészséges és fiatalos bőrt, de jót tesz a szívnek, az immunitásnak és a szem egészségének is.
A diófélékben található cink pozitívan járul hozzá a bőr szerkezetéhez és integritásához, segíti az immunrendszer működését, az emésztést, fokozza a memóriát és felgyorsítja a sebgyógyulást is. A diófélék bővelkednek rostban is, mely fontos a bélmozgás és a bél egészsége szempontjából, csökkenti a szívbetegségek és a cukorbetegség kockázatait.
A foláttartalom segíti a nők reproduktív egészségének fenntartását. A B1-vitamin jó hatással van az izmokra, a gyomor, a szív, az agy és a belek egészségére, illetve az elektrolit-egyensúlyra. A B3-vitamin csökkenti a magas koleszterinszintet, az ízületi gyulladás tüneteit, illetve egészségesebb bőrt és jobb agyműködést eredményez. A B6-vitamin segíti a szerotonin- és a noradrenalinhormon termelését, ami jobb hangulatot eredményez. Ez a vitamin hozzájárul a zsír- és a fehérje-anyagcseréhez is.
A diófélék szeléntartalma is kiemelkedően magas. A szelén csökkenti az asztma, a szívbetegségek és a rákos betegségek kockázatait. Jó hatással van a mentális egészségre, a pajzsmirigy egészségére, illetve erősebb immunitást biztosít.
A foszfor erősíti a csontokat és a fogakat, illetve a vesék egészségét segíti.
A diófélék fehérjéi jó hatással vannak a csontok és a vesék egészségére. A fehérje fokozza az anyagcserét és a zsírégetést, csökkenti a vérnyomást, és segít a szövetek helyreállításában.
Kalciumban is gazdagok a diófélék. Ez a tápanyag erősíti a csontokat és az ízületeket. A diófélékben lévő réz pedig segít a vörösvértestek előállításában, az immunrendszer erősítésében és az idegsejtek egészségének fenntartásában.
A K-vitamin-tartalom pozitívan hat a csontok egészségére, segíti a véralvadást, a sérült szövetek gyógyítását és helyreállítását.
Mangánt is sokat tartalmaz minden dióféle. A mangán biztosítja a csontok és a fogak egészségét, megerősíti az immunrendszert, és eredményesen harcol a szabad gyökökkel szemben.
A kiemelkedő riboflavin tartalom segíti a szem egészségének fenntartását, illetve a zsírok, a fehérjék és a szénhidrátok lebontását, ezek energiává való alakítását.
Fogyasszunk makadámdiót, brazil diót, földimogyorót, diót, pekándiót, fenyőmagot, pisztáciát, mandulát és kesudiót, hogy a szervezetünk hozzájusson ezekhez a tápanyagokhoz. És hogy mennyi a napi ajánlott mennyiség? Az alábbiakból kiderül:
- A pisztácia csökkenti a gyulladást, antioxidánsként pedig védi a sejteket a károsodástól és a napsugárzástól. Gazdag ásványi anyagokban, valamint omega-3 és omega-6 zsírsavakban. Ajánlott napi adag: 8-10 szem.
- A pekándió tartalmazza a legtöbb antioxidáns flavonoidot. Ezen kívül fokozza az anyagcserét, és a bélflóra egyensúlyát is támogatja. Ajánlott napi adag: 7 darab.
- A brazil kesudió támogatja a haj egészségét, és hegesedés ellen is kiváló. Ajánlott napi adag: 18 szem.
- A brazil dió (paradió) nagyon tápláló, jelentős mennyiségben tartalmaz szelént és E-vitamin, amik együtt erős antioxidánsként védik a sejteket az idő előtti öregedéstől. Vírusellenes hatású és a hormonháztartás működésére is jótékonyan hat. Ajánlott napi adag: 1 szem.
- A dió gazdag omega-3 forrás, serkenti a máj működését, bélrendszerre gyakorolt jótékony hatása révén a salakanyagok távozását is elősegíti.
- A mandula szintén bővelkedik ásványi anyagokban és vitaminokban, különösen magas a biotintartalma, ami hozzájárul a körmök és a haj egészségéhez. Hidratáló és antioxidáns E-vitamint, számottevő fehérjét és rostot tartalmaz, így a bélműködés serkentésével elősegíti a méreganyagok kiürülését. Ajánlott napi adag: 8-10 szem.