A hevesi Művelődési Központ és a Hevesi Hírportál virtuális értékfeltáró programra invitálja az érdeklődőket: bemutatjuk a megújult Népművészeti Galériát
Megnyitotta látogatói előtt kapuit a megújult Népművészeti Galéria Hevesen a Radics Udvarban, a Kossuth út 26-28. sz. alatt , ahol népművészeti szövött és hímzett lakástextíliákkal (szádákkal), szűrrátétes ajándéktárgyakkal és viseletkiegészítőkkel, egyéni művészek fazekas és bőrműves alkotásaival, gyermek és férfi ingekkel és női blúzokkal várja látogatóit a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet.
A Galéria vezetője, Siposné Pataki Mária kérdésünkre elmondta: “a Szövetkezet a munkalehetőségek biztosítása mellett, az elmúlt évtizedekben feladatának tekintette a heves megyei – palóc kézműves hagyományok felgyűjtését és művelését is. Tompa Béláné, aki a múlt század közepén a Szövetkezetet megalapította, a közeli Átányban és a Mátrában talált olyan motívumkincseket, melyeket aztán helyben sikerült adaptálni, és ebből kialakítani a hevesi szőttes sajátos szerkezetét, egyedi színvilágát.
A hevesi szőttesek tehát az itt dolgozó alkotóközösségekben születtek meg: az átányi szövött törölközőkön megjelenő szedettes, a mátrai palóc sávoly és ripszkötésű csíkritmusainak felhasználásával. Az avatatlan szem számára is könnyen felismerhető a nyers alapon piros és kék színű díszítmények sajátos színvilága, és az is nyilvánvaló, hogy a népművész mesterek tárgy-együttesekben gondolkoznak, amelyek abroszai és szalvétái az étkezéshez, futói a terítékek kiegészítéséhez, párnái székekhez, ágyakhoz használhatók.
Fontos leszögezni, a Szövetkezet értékrendje szerint a használhatóság, a praktikum ugyanolyan fontos, mint a népi kultúra megjelenítése. Utóbbi kapcsán azt is megtudtuk, az alkotók csak „tiszta forrásból”, természetes anyagokkal (pamut, kender, len) dolgoznak – itt messze nem a tömeggyártás kerül előtérbe, hanem a minőség és a hagyomány. További célkitűzés, hogy a népművészeti kultúra – bizonyos keretek között – mindig kövesse az aktuális kor igényeit, a lakás- és öltözködéskultúra tekintetében egyaránt.
A Galéria természetszerűleg csak egy apró leképzése mindannak, amit a Radics udvarban előállítanak: ünnepi és hétköznapi női öltözet kiegészítők, ajándéktárgyak, terítők, futók, párnák, díszítő és sötétítő függönyök, gyermek és felnőtt ingek, bőrdíszműves és fazekas tárgyak, hímzések, hagyományos filcrátétes munkák. Egyedi megrendelésekben sincs hiány, amelyeket lehetőségeinkhez képest igyekszünk teljesíteni.
A hazánkban már csak Hevesen működő Népművészeti és Háziipari Szövetkezet több szempontból is különlegesnek tekinthető. A Galériáinkban – Hevesen, Mátraderecskén és Recsken – az érdeklődők nem csupán szemtanúi lehetnek a nívós alkotások megszületésének, hanem akár a kipróbálhatják a mesterséget. Siposné Pataki Mária elmondta, a Szövetkezet dolgozói számára ez már inkább hivatás, semmint megélhetés. Szívesen dolgoznak együtt a mesterek, népi iparművészek, minthogy terveik az alapok lefektetése után közös erővel formálódnak, és leggyakrabban a kivitelezésre is együttes erővel kerül sor.
A Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet központja Hevesen van, részlegünk működik Zaránkon, Mátraderecskén és Recsken. A hímzést és kézimunkát otthon dolgozó munkavállalóink végzik. Tárgyaink újratervezésében meghatározó szerepe van a szövetkezetünkkel együttműködő Csillagvirág Népművészeti Egyesületnek, akinek tagjai egyéni és csoportos pályázatokban öregbítik közösségünk hírnevét.
Számos népi iparművész és Népművészet Mestere alkotásaival találkozunk ma is a szövetkezetünkben.
A Mátrában alkotó népi iparművészek: Kiss Miklósné /szövő/ Kovács Jánosné /hímző, szövő/, Fejes Jánosné/szövő/, Kovács Ferencé/hímző/. Szakmai és művészeti ismereteinket kiválói mestereiktől, a recski Bárdos Sándorné és a bodonyi Farkas JP Bertalanné hímzőtől, a mátraderecskei Horváth Istvánné szövőtől örökölték.
Ma is alkotó hevesi Mestereink; Fülöp Pálné /szövő/, Pataki Miklósné /szövő-hímző és szűrrátét tervező/. Népi iparművészeink: Kiss Lajosné/szövő/ Vermes Lajosné/szövő- hímző/, Erdélyi Istvánné/szövő-hímző/, Besenyei Jánosné /viseletkészítő/.
Ők valamennyien néhai neves alkotókat vallották mesterüknek; Tompa Béláné, Tóth Mária, Hegedűs Jánosné, Nagy Béláné, Kozma Józsefné szövő tervezőket.
A Galériába látogatók a hevesi szövetkezeti alkotásokon túl megismerhetik kiváló mesterek, a nádudvari Fazekas Lajos feketekerámiáit és főzőedényeit, Kósa Klára reneszánsz díszítésű tányérjait, Szűcs Imre mezőcsáti díszítésű falitányérjait és Miska kancsóit. Találkozhatnak Lassú Imre hevesi fazekas népi iparművész gyümölcsös tálaival és tálaló edényeivel. Szívesen ajánljuk Horváth Tibor bőrműves mester táskáit és ajándéktárgyait. Luka Lajos kosárfonó népi iparművész gyermek és felnőtt kosarai velünk együtt várják vásárlóinkat.”
A Galéria vezetője: Siposné Pataki Mária
- Nyitva tartás: H-P 9.00-16.00 óráig
- Érdeklődni lehet: 36/346-811, 36/545-170, 30/589-4740
- E-mail cím: heveshsz@t-online.hu
Fényképezte: Hevesi Hírportál/Kóczián Judit